Kärcher doprinosi očuvanju UNESCO-ve svetske baštine u Vijetnamu

U okviru kulturnog sponzorstva, Kärcher je očistio južnu glavnu kapiju bivšeg carskog grada Hua u Vijetnamu.

Noon Gate_3

Činjenice ukratko

Država: Vijetnam
Grad: Hue

Materijal: kamen, cigla, malter
Zaprljanje: biogeno rastinje
Tehnologija čišćenja: kompresorski čistači na vruću vodu u režimu blage pare i s niskim površinskim pritiskom od 0,5–1 bar

Izvršeno: marta 2019.

U okviru kulturnog sponzorstva, Kärcher je očistio južnu glavnu kapiju bivšeg carskog grada Hua u Vijetnamu. Tokom decenija pod tropskom klimom, obilje kiša i visoka vlažnost vazduha doveli su do prekrivanja originalne boje cigle i sivog kamena tamnom organskom vegetacijom. Ona može trajno oštetiti površinu fasade. Stručnjaci za čišćenje kompanije Kärcher su uklonili naslage sa Središnje kapije, koja je podignuta 1804. godine i koja je najveća od četiri glavne kapije koje okružuju carski grad. Hue je izgradio car Gia Long prema modelu Zabranjenog grada u Pekingu, a UNESCO ga je uvrstio u svetsku baštinu 1993. godine.


Izazovi čišćenja

Kulturna baština ove države za stanovnike Vijetnama ima poseban značaj. Zato je tokom radova na čišćenju važan posebno pažljiv i nežan pristup, koji će na održiv način doprineti očuvanju spomenika. Prirodan proces starenja i nakupljena patina predstavljaju cenjene karakteristika spomenika i istorijskih građevina. „Čišćenjem ovakvih spomenika on se ne lišava originalnog karaktera, već se time pomaže da i buduće generacije mogu videti i doživeti njegovu lepotu”, kaže Torsten Movs, ekspert za čišćenje kompanije Kärcher, odgovoran za izvođenje radova na terenu.

Noon Gate_5


Noon Gate_1

Četiri kompresorska čistača na vruću vodu proizvodila su paru kojom su se uklanjale alge, mahovina, gljive, lišajevi i bakterije.

Noon Gate_6

Zahvaljujući visokoj temperaturi, mogle su biti uklonjene i duboko ukorenjene spore.

Noon Gate_2

Hue je izgradio car Gia Long prema modelu Zabranjenog grada u Pekingu.

Noon Gate_4

Nežno čišćenje parom

Za čišćenje spomenika, eksperti su koristili postavku za nežno čišćenje parom kod koje površinski pritisak iznosi između 0,5 i 1 bar, a temperatura do 100 °C. Četiri kompresorska čistača na vruću vodu proizvodila su paru kojom su se uklanjale alge, mahovina, gljive, lišajevi i bakterije. Na taj način, nikakve hemikalije nisu bile potrebne. Ovakvim čišćenjem je osim toga odložen rast nove biogene vegetacije, jer visoka temperatura pare uništava duboko ukorenjene spore. „Čišćenje vrućom parom je najefikasniji, najbezopasniji i najbolji način nege i očuvanja mineralnih građevinskih materijala, posebno u tropskom gradu kakav je Hue. Čišćenje Središnje kapije bio je upečatljiv početak”, kazala je Andrea Tojfel, restauratorka Društva za očuvanje kulturne baštine (CPCE) u gradu Hue.

Carski grad Hue

Hue je bio glavni grad Vijetnama tokom dinastije Nujen, od 1804. do 1945. godine. Većina građevina je teško oštećena tokom Vijetnamskog rata. Južna kapija je jedna od najbolje očuvanih građevina i bila je rezervisana isključivo za cara. Danas je to ulazna kapija za posetioce.




Moglo bi vas zanimati i